Arany János: A nagyidai cigányok | Vajdasági Magyar Kulturális Kalauz

Arany János: A nagyidai cigányok

sze, 2013-05-22 19:00 - 20:15

A felvidéki Csavar Színház vajdasági körútjának hatodik állomása. A színházat vezető Gál Tamás elismeréseiből néhány:

  • 2010-ben A nagyidai cigányok című előadása Várda-díjat kapott a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján.
  • Ebben az évben két másik jelölttel a magyar színikritikusok díjáért is versengett. (Ezt a díjat végül Alföldi Róbert kapta meg a Nemzeti Színház megreformálásáért.)
  • Rákövetkező évben, 2011-ben előadása a magyarországi Gyermek- és Ifjúsági Színházi Szemle fődíjasa lett…

Gál Tamás vajdasági körútját a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet koordinálja a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetséggel együttműködésben.

Arany János: A nagyidai cigányok (70’)

Ajánlott: 10 éves kor fölött

Elmesélő, rendező: Gál Tamás

Zene: Bodonyi András

Arany János A nagyidai cigányok című műve a magyar irodalom egyik legnagyszerűbb alkotása, mely Arany lenyűgöző, felülmúlhatatlan humoráról árulkodik. A magyar katonák már nem bírván tartani Nagyida várát, a helyi cigányságra bízzák, hogy őrizzék, védjék, míg ők élelmet szerezvén vissza nem térnek. Csóri vajda azonban túljár mind a magyar, mind a labancok eszén, s megteremti „Cigányországot”. Vagy mégsem? Kiderül ez Gál Tamás feldolgozásából. A fergeteges humorú, interaktív, játékos előadásban elhangzó autentikus cigány zenét Bodonyi András gyűjtötte Szepsi környékéről. A dalok eredeti cigány nyelven, illetve magyarul hangzanak el.

„Félelmetes empátiával, fantasztikus improvizációs készséggel varázsolja el a közönséget, a gyerekeket nemes egyszerűséggel vonja be a közös játékba. Arany szövege mellett néhol becsempészi a sajátját is, de ezt a magával ragadó előadás alatt észre sem vesszük. A produkció a gyerekeket gondolkodásra késztetve játékosan úgy került színre, hogy a történetben szereplő alakok szinte megjelennek előttünk a színpadon. Tamás gitározik, Bodonyi András hegedűs, aktív játszótársként járul hozzá a lenyűgöző produkció sikeréhez. A felnőtt közönség külön is hálás lehet, hiszen az előadást átszövő báj és humor mellett újra gyermeknek érezheti magát. A produkcióból humánum, alázat, tehetség árad, és aki részese lehet, hamisítatlan színházi élménnyel gazdagodott…” (kritikai részlet)

A belépődíj: 100 dinár

Bővebben a darabról:

http://csavarszinhaz.5mp.eu/web.php?a=csavarszinhaz&o=3KZN6VrvcK